Një zotëri , futet ne banke dhe kerkon një kredi prej 4000$. Nepunesi e pyet se cila do të ishte garancia qe do t’i linte bankës në kēmbim të kësaj shume. Zoteria i tregon celesat e makines se tij Lamborgini duke i thene: “Po patjeter, do t’ju le Lamborginin tim”.

Zyrtari i bankës, i habitur, e pyet: “ju keni ndërmend të lini kolateral një Lamborgini që kushton 300 mije dollare per nje borxh prej 4000 dollaresh? Zotëria pohoi me kokë ne menyre shume serioze, dorezoi celesat e makines dhe vuri re se te gjithe punonjesit po qeshnin me te.

Pas verifimimeve cdo gje rezultoi ne rregull. Ata parkuan makinen per dy jave ne garazhin e tyre nentokesor. Pasi zoteria u kthye nga pushimet, pagoi te gjithe kredine 4000$ dhe interesin 15$.

Punonjesi i bankes, me te drejte i thote: ” Zotëri ju falenderojme per bashkepunimin me ne, por ajo qe na habit eshte se pas kontrolleve, mesuam se jeni nje miliarder, por ajo qe na habit eshte se pse duhet te merni kredi 4000$ ?”

Burri iu pergjigj: “Ku tjeter do e parkoja makinen time ne qender te Nju Jorkut per dy jave vetem me 15$, dhe te mbi te gjitha te isha i sigurte qe asgje nuk i ndodhe makines sime?”

Mesimi:

Nje mendje e zgjuar, mund te zgjidhe situata te veshtira me lehtesine me te madhe.

loading...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

20 + 12 =