Author: Redaksia

Një bombë elektorale e ka konsideruar kandidati demokrat për zgjedhjet e 25 prillit , Oerd Bylykbashi vendimin e arbitrazhit në favor të kompanisë së Beccheti-t, ku qeveria shqiptare është e detyruar t’i paguajë 110 milionë euro. Sipas tij Rama do të duhet të ishte mbyllur dhe të mos bënte më fushatë pas këtij vendimi që do të rëndojë xhepat e shqiptarëve. “Për këdo kryeministër në ikje ky do të ishte plumbi i artë që të mos ngrihet më kurrë. Dhe sot guxon e bën fushatë, ndërkohë që duhet të ishte mbyllur ai kërkon të rrjepë shqiptarët dhe 4 vite të…

Read More

Edi Rama është kryeministri i vetëm në botë, që, kur të vdesë, – i urojmë jetë të gjatë – gazetari që do ta ketë për nder që të shkruajë ndonjë fjalë për jetën dhe veprën e tij, shpresën e vetme për të gjetur fjalë të mira do ta ketë për punën e tij si kryetar i Tiranës. Nekrologjia do të mund të përfundonte kështu: Në periudhën 2013 – 2021, ai bëri dëm, ndoshta duke pasur qëllime të mira. Berat Buzhala Edi Rama aq shumë është plakur në dy vitet e fundit, sa të duket pothuajse edhe e pandershme që t’ia…

Read More

LULZIM BASHA: Kam respektuar dhe do respektoj deri në ditën e fundit në politikë lirinë editoriale, duke e ndarë nga faktet. Duke shtyrë që faktet të prevalojnë mbi opinionin. PYETJA: Pse ja keni lënë fushatës lirinë, në situatë delikate?LULZIM BASHA: Çfarë keni parasysh me liri? PYETJA: Jemi vend ballkanas, PD e përjeton fushatën edhe në kushte më të vështiraLULZIM BASHA: Jo vetëm, shqiptarët janë të etur për ndryshim. Ku isha sot, dje, entuziazëm në padurim. Për mua nuk prevalon. Çdo takim është i planifikuar. As unë, as ti dhe të ftoj të vish me mua. Nuk mund të ndalojë entuziazmin.…

Read More

Ndërkohë që trafiku ajror në Shqipëri është futur në kaos pas grevës së kontrollorëve, AZ Lajme ka mësuar listën e punonjësve “VIP” të cilët janë strehuar në administratën e Albkontrollit e cila është përgjegjëse kryesore për kontrollin e fluturimeve dhe mbikalimeve ajrore në Shqipëri. Lista tregon sesi politikanët dhe zyrtarët e këtij vendi i rezervojnë postet e mirëpaguara vetëm për familjraët e tyre dhe paga e tyre nuk është cënuar aspak nga pandemia apo tërmeti. Ndërsa pasojat e masave drastike i kanë pësuar vetëm kontrolloret e kullës së vrojtimit të cilët prej një viti janë nën stres konstant si pasojë…

Read More

Deklarata e LSI Duke marrë shkas nga transformimi i ngjarjes të skandalit më të paprecedentë në procesin zgjedhor në 30 vitet e fundit, dhe keq-informimit dashakeq nga Policia e Shtetit, e cila e shtyrë dhe e ndikuar politikisht fsheh të vërtetën e hidhur po ju sqarojmë si më poshtë:Gjetja e pajisjeve përgjuese dhe kamerave në zyrën qendrore të LSI Durrës. Drejtuesit e LSI Durrës kanë zbuluar kamera përgjimi që monitoronin e përgjonin Zyrën e LSI Durrës.Dyshimi lindi pasi të gjithë qytetarët e thjeshtë që shkonin në këtë zyrë kontaktoheshin, intimidoheshin dhe kërcënoheshin me vendin e punës ose presione të tjera…

Read More

Në Bathore, në Bashkinë Kamëz, banorët denoncuan qeverinë qendrire dhe lokale se po përdor paratë e tërmetit për fushatë elektorale. Një kryefamiljar tregoi diskriminim politik që PS po bën mes njerëzve që u është dëmtuar shtëpia. “Ylli Shehu erdhi vetë, i mori me numër karte 96 familje. Kush ishte në sistem socialist, mori paret e tërmetit. Kush ishte në sistem demokrat, iu hoq vizë e kuqe. Po a është drejtësi kjo?” – tha i revoltuar banori. “Do ta ndjek unë këtë. Që nga administratori Ylli Shehu këtu dhe deri tek kryetari i Bashkisë që i bën këto dallavere, do të…

Read More

Ka nisur festa e mbështetësve të Partisë Demokratike në Tiranë. Teksa na ndajnë veç dy orë nga çelja e fushatës, mbështetës të PD kanë parakaluar në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në kryeqytet.Me borie e flamuj të PD-së mbështetësit kanë lëvizur në drejtim të sheshit “Nënë Tereza” ku do të mbahet dhe aktiviteti i opozitës.Sipas “BalkanWeb” i gjithë Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” do të mbushet me makina, që kane nisur të vijnë. Kjo mësohet se do të jetë një nga surprizat e PD. PD hap sot zyrtarisht fushaten elektorale ne sheshin “Nene Tereza” ne oren 17.00 https://youtu.be/o7GbWwvdbbM

Read More

Avni Rrustemi për Ramën vjen nga populli me 25 prill! Nga: Agron Prebibaj Udhëtimi i fundit Rama si kryeminister në një vënd të rëndësishem të BE-së për t’a mbyllur këtë radhë në Paris, aty ky kishte qëndruar si emigrant, nga këtu e mori Fatos Nano me thonj të paprerë rrugëve të Francës duke na bërë Minister kulture, kryetar bashkie të Tiranës, e më pas për ti dorëzuar edhe PS-në nën diktatin e vartësisë së bixhozliut. Vëretetë një Parti Socialiste e pshtirur për nga lidershipi i saj, me një Fatos Nano të korruptuar, drogagji, i pamoralëshëm, me primare bixhozin e deri…

Read More

Teksa na ndajnë edhe pak ditë nga nisja zyrtarisht e fushatës elektorale, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka vendosur t’u drejtohet shqiptarëve me një mënyrë që nuk pritej. Basha ka botuar një libër në prag zgjedhjesh. Libri i kryetarit të opozitës titullohet “Misioni Im”. Si duket, nëpërmjet këtij libri, Basha u bën një ftesë publike shqiptarëve që të votojnë kandidaturën e tij për kryeministër. Në prag të zgjedhjeve të 25 prillit 2021, në ftesën publike për të votuar kandidaturën e tij për kryeministër dhe për të sjellë ndryshimin në Shqipëri, Lulzim Basha sjell këtë letër të hapur drejtuar gjithë…

Read More

Nga Albina Deda, ish deputete e Partisë Demokratike 29-vjet më parë u zyrtarizua pranvera e parë e Lirisë dhe Demokracisë, pas afro pesë dekada diktature komuniste.Ky fllad lirie nuk erdhi nga fuqi hyjnore, por nga gjenialiteti i PD-së dhe liderëve të saj Prof. dr. Sali Berisha e Azem Hajdari, të cilët vrullin studentor e shndërruan në kauzë e cila rrëzoi nga piedestali rregjimin më kriminal të shekullit.Përjetë në memorie kjo ditë e madhe e historisë tone!Kujtim e reflektim përgjithmonë për domosdoshmërinë e shenjtërinë e lirisë tone!Kjo datë na thërret sot përsëri për demokracinë e rrezikuar, për lirinë tonë,per Shqiperine tone✌️✌️

Read More