Author: Redaksia 2

Qëllimi i ynë është të themi pak, dhe sak, që të përcjellim pozitivitet ne shoqerin tone, besojm se ky qëllimi jone do ju pelqej dhe ju te tjereve, është e nevojshme që t'ju shpërqëndrojmë sadopak nga stresi i jetës së përditshme. Ne s'bashku me ju mundemi që t'jua shpërqëndrojmë sadopak nga strset e jetës së përditshme të Qytetarëve Shqiptarë... Faleminderit! | ShqipNews.net |

Per shushunjat e tyre Edvini dhe Lal plehu do prishin 700 shtepi! Kreu i Meduzes dhe Lal Plehu per Oligarket e tyre devjojne Unazen dhe do prishin 700 shtepi.Banoret akuzojne pallatet e Doshit dhe oligarkeve te tjere! Ju bej thirrje banoreve te ngrihen ne proteste! Lexoni mesazhin e qytetarit dixhital. sb Mirembrema zoti BerishaJambanor i Laprakes, dhe nderhyrja e oligarkeve e ka devijuar projektin e unazes se madhe, e preken 700 banesa.Deri ne keto momente ska reaguar askush nga qeveria, madje edhe pse kemi protestuar prej 1 muaji, as PD nuk ka bere as nje status ne FB.Jane afersisht 2000…

Read More

Sukses i jashtëzakonshëm i filmit kosovar „Zgjoi“, i cili deri tani ka fituar 13 çmime! Filmi “Zgjoi”, i regjisores Blerta Basholli, ka fituar edhe një çmim ndërkombëtar dhe ate çmimin kryesor. Në edicionin e 43-të të Festivalit Mediteran të Filmit “Cinemed” në Francë, ky film është shpërblyer me çmimin kryesor “Golden Antigone”. Këto të dhëna ka bërë të ditur aktorja në rolin kryesor, Yllka Gashi, në një postim në rrjetin Facebook. “Edhe një sukses i radhës për filmin “Hive-Zgjoi” me skenar e regji të Blerta Bashollit!!! “Hive – Zgjoi” sonte ka triumfuar edhe në Francë, duke u shpërblyer me çmimin…

Read More

Edlira Çepani Vjedhja e normalizuar si menyre jetese? Keto kohe na kane mbytur raste te vjedhjeve flagrante neper media: I pari ishte rasti i vjedhjes se ushqimeve nga Shtepia e te Moshuarve ne Fier, ku kujdestaret e filmuara nga Fiks Fare dilnin me çantat plot nga puna, me veze e me gjera.Nga kjo me vjen ndermend qe para disa vitesh, miqte qe conim pako ne shtepite e femijeve, ankoheshin se disa nga keto institucione kembengulnin qe pakot t’i linin te magazina e te mos ua jepnin direkt femijeve. Pas disa kohesh mesonin se femijet i merrnin pakot me gjysma dhe…

Read More

Nga Nikoleta Kovaçi Kujtesë per znj. Kim! Zonje e kudondodhun dhe e kudopyetun ne vendin tem, Shqipnia sod asht ne ditë te zeza e ne kohe te mjegullta! Kjo per shkak te pozites se saj mjerane dhe inferiore, qe nis prej jush e vjen deri te uzurpuesit e paftyrë të krejt mekanizmave frymëmarrës ne k’të vend! Nikoleta Kovaçi Duke qene se tashma ne k’të vend nuk funksionon asnji institucion, asnji mekanizem, e vetmja gja e dukshme e perditshme asht vetem propaganda! Pjese e saj jeni ba edhe ju bashke me shume prej diplomateve te huaj qe jane ktu per me…

Read More

Dr. Ilir Allkja KABINETI MJEKËSOR B-MEDICAL: Një mënyrë më e mirë për të trajtuar aknet Aknet janë një gjendje komplekse inflamatore e lëkurës e ndikuar nga tre faktorë kryesorë:1-prodhimi i tepërt i yndyrës,2-akumulimi i qelizave të vdekura në poret e lëkurës3-rritja e tepërt e baktereve në lëkurë. Kur bashkohen këta tre faktorë, ndodh një ndryshim në mikro mjedisin e lëkurës, duke shkaktuar një reaksion inflamator kronik që rezulton në puçrra dhe probleme të tjera karakteristike të lëkurës . Ndërsa këta tre faktorë në thelb shkaktojnë puçrra fytyre, shkaktarët mjedisorë gjithashtu dihet se e përkeqësojnë këtë gjendje. Faktorët që ndikojnë në…

Read More

Dr Ilir Allkja INFEKSIONI I COVID-19 VAZHDON MES NESH, RRITJA E IMUNITETIT ËSHTË PËRGJIGJA MË E MIRË Ushqimi që hamë mund të ndihmojë në mbështetjen e sistemit tonë imunitar dhe madje të parandalojë edhe ftohjen e zakonshme.Më poshtë po ju përshkruaj disa ushqime që ndihmojnë në mbështetjen e imunitetit.Lista e ushqimeve që rrisin imunitetin është e madhe, por unë zgjodha disa nga më kryesoret: Nga Dr Ilir Allkja: INFEKSIONI I COVID-19 VAZHDON MES NESH, RRITJA E IMUNITETIT ËSHTË PËRGJIGJA MË E MIRËPër Shqipnews.net nga Shtyp New!… 🧅 QepaQepët përmbajnë një lëndë që quhet quercetin, e cila ka veti anti-inflamatore dhe…

Read More

Nga Alba Kepi! 24.3 miliarde kepuce prodhohen cdo vit ne bote.Jane 66 milione pale kepuce ne dite.Markat me te mira te kepuceve italiane prodhohen ne Shqiperi.Mijera punetore shqiptare qepin cdo dite, miliona kepuce italiane.Paguhen 1 euro ne ore. Eshte nje page mujore ne ekstremet e varferise, pa te drejta te mbrojtura e te garantuara nga Kushtetuta e nga Organizata Boterore e Punes.Keto gra i takon ne cdo rruge e lagje shqiptare , por jane te padukshme per mediat vendase, per aktivistet e te drejtave civile, per shtetin, per sindikatat, partite e politiken.Fabrikat e kepuceve te sipermarresve italiane jane te padukshme…

Read More

Nga Red Varaku! Çfarë ka prodhuar deri tani operacioni amerikan në PD? Pavarësisht pretendimeve, shpallja nongrata e liderit historik të PD z. Sali Berisha nga Sekretari Amerikan i Shtetit Anthony Blinken dhe ultimatumi i zyrtarit më të lartë të SHBA për Europën Juglindore z.Philip Reeker për përjashtimin e tij nga grupi parlamentar i PD, është një provë e pakundërshtueshme që e vulos në mënyrë të padiskutueshme qëndrimin amerikan në lidhje me zgjidhjen e krizës së demokracisë në Shqipëri. Një qëndrim që synon eliminimin e elitave të korruptuara, të cilat sipas tyre kanë bllokuar procesin e demokratizimit të këtij rajoni dhe…

Read More

Nga Anila Kalleshi! Sallata jeshile përmban 90% ujë. Fletët me ngjyrë të errët janë të pasura me folate dhe përmbajnë mjaft betakarotine, vitamine C dhe kalium. Sallata jeshile ka vlerë të ulët kalorike, rreth 13 kalori në 100 g. Është e dobishme për tretje si dhe për punën e mëlçisë. Kombinohet shumë mirë me të gjitha llojet e ushqimit, sidomos me mish dhe me peshk. Konsumimi i sallatës jeshile ndihmon në largimin e inflamacionit. Sallata jeshile shuan etjen dhe hidraton qelizat. Ajo pastron qelizat nga toksinat dhe yndyrnat e dëmshme. Gjithashtu, antioksidantët sulmojnë substancat e huaja në organizëm, ndërkohë që…

Read More

Nga; Nikoleta Kovaçi! Nji vrasje dhe biografia e viktimes si lamjeduarsh e Policise! Gjetja e nji trupi te pajete ne ane te lumit Shkumbin, diten e djeshme, u transmetua nga Policia e Shtetit si nji statistike! Sigurisht, ne fund te vitit do ta ndihmoje kete Polici qe te hartoje raporte e grafiqe me te dhena konkrete dhe do te sherbeje si nje numer qe i nderon krahasuar me vrasjet e nje X periudhe ma pare! Sidomos kur rreken te krahason me pushtetin e rivalit te tyne te ‘miqezuem’ se fundmi! Por vrasja e Elton Mermalit nuk asht thjesht shifer, as…

Read More