Author: Redaksia 2

Qëllimi i ynë është të themi pak, dhe sak, që të përcjellim pozitivitet ne shoqerin tone, besojm se ky qëllimi jone do ju pelqej dhe ju te tjereve, është e nevojshme që t'ju shpërqëndrojmë sadopak nga stresi i jetës së përditshme. Ne s'bashku me ju mundemi që t'jua shpërqëndrojmë sadopak nga strset e jetës së përditshme të Qytetarëve Shqiptarë... Faleminderit! | ShqipNews.net |

Zëvendës ministrja e Mbrojtjes e Shqipërisë, Dallëndyshe Bici është shprehur se autorët e zjarreve të qëllimshme në Shqipëri do të vihen para përgjegjësisë. Efektivët e Forcave të Armatosura dhe strukturat e Ministrisë së Mbrojtjes janë angazhuar këto ditë për shuarjen e vatrave të zjarreve në zona të ndryshme të vendit. Pas izolimit të vatrës në kodrat e Ksamilit, zv/ministrja e Mbrojtjes Dallëndyshe Bici deklaroi: “Unë do të kisha një thirrje për të gjithë banorët e Ksamilit, pushuesit, të gjithë qytetarët që të jenë të kujdesshëm me veprimet e tyre dhe siguroj që kushdo që me veprimet e tij rrezikon të…

Read More

“Çmendet” Edi Rama: Kërkohet t’i ndalohet hyrja në Kosovë, si e vlerësoni? Pas forumit që u mbajt në Maqedoni ku edhe u nënshkrua një marrëveshje ndërmjet Serbisë, Maqedonisë dhe Shqipërisë, kanë vërshuar reagimet kundër kryeministrit shqiptar, Edi Ramës. Analisti dhe profesori nga Amerika, Binak Maxharraj, përmes një shkrimi ka goditur Edi Ramën, pas marrëveshjes të quajtur Ballkani i Hapur, për lëvizjen e lirë të mallrave. Maxharraj thotë se, Rama po punon kundër shqiptarëve duke u rreshtuar krah Serbisë. Ai kërkon nga Kosova që ta shpallin non grada në Kosovë. “Le që je kundër Kosovës, le që je kundër vëllezërve tu…

Read More

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm. Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i njohët vlerat kësaj partie në procesin e zhvillimit të vendit që nga rrëzimi i komunizmit e gjatë viteve që vijuan më pas. Në vijim përmendët faktin se ishit e ndërgjeshme që opozita ishte e shqetësuar për raportin e OSBE/ ODHIR, por ju inkurajonit institucionet në vend, që ta shqyrtonin siç duhet këtë raport dhe shprehët kënaqësinë që opozita do t’i rikthehej parlamentit në shtator. Së fundmi, udhëzuat që Partia Demokratike duhet të hynte në…

Read More

Silvana Begaj Politikanët po ua falim! Por, le ta dijë bota mbarë se kjo Shqipëri nuk do të jetë më e ndarë! Faik Konica: Armiku më i madh i shqiptarëve janë vetë shqiptarët! Shqiptarët krijuan Serbinë, Greqinë, Turqinë, Romën antike dhe shumë shtete të tjera, por nuk u kujtuan kurrë të krijonin shtet për veten e vet! Le ta dijë gjithë bota mbarë! Jemi Shqipëria e trimërisë dhe historisë. Histori e shkruajtur me pushkë e me gjak. Intriga, padrejtësi dhe përcarje! Luftëra të përgjakshme ka parë kjo Shqipëri dhe nuk u gjunjëzua! Na vratë me të gjitha mjetet tuaja, por…

Read More

Shkruan Nertila Zef Haxhia në Facebook. Te vrava babe, per “faj” te nanes qe s’te la kurre! Mos me fal babe! Para se te isha vrasesja jote, kam enderruar shume vite ti thuash njehere nenes “Me fal”, e te ndryshoje sjelle ne familje.Ti as vdekur se di cfare eshte falja babe, se ste ka dale pija akoma!Edhe kur te dale do thuash ” Hajt se pak e kam tepru,por alkoli per burrat asht”.Por per grate cfare asht e falshme babe?!Une ma pare te fali ty babe, sesa nanen qe s’te la kurre! Ajo prej opinionit qendroi me ty, e “cmendi”…

Read More

Nga Elona Caslli: Nisur nga një sëre qëndrimesh të caktuara, kundrejt faktit se disa personazhe i janë bashkuar Partisë Socialiste dhe veçanërisht figures së Erion Veliajt, e kam të pashmangshme mos të shkruaj dy fjalë. Ka disa njerëz që orvaten dëshpërimisht të na e servirin situatën e mësipërme, si e drejta e një individi për t’iu bashkuar një force politike të caktuar. E kundrejt kësaj servirjeje të kamufluar me të drejtat e njeriut, duhet reaguar. Të bashkohesh me Veliajn do të thotë t’i bashkohesh me një njeri, që nuk e rrëfen dy herë njësoj të shkuarën e tij dhe shkollimin…

Read More

Nga Fatjon Zeneli Kur MAINSTREAM-MEDIA Ngrë Kurbën e të infektuarve, sepse populli u Zgjua nga Diktatura Sanitare! Arsyeja se përse në të njëjtën Kohë të gjitha MAINSTREAM-MEDIA ngritën Kurbën e të infektuarve, Përfshi edhe Shqipërinë, është se Numri i të Vaksinuarve nuk u arrit në Ato përmasa që Donin Globalistët. Çfarë mjeti përdorën Globalistët për të ngritur nr e të infektuarve mu në mes të Korrikut, ku Temperaturat shkojnë mbi 40 gradë celsius, dhe Ska Virus që i reziston kësaj Temperaturë. E Thjeshtë Disa Shtete si Franca, Anglia, Greqia, Australia, e disa të tjera hodhën Idenë e Vaksinimit me Detyrim.…

Read More

Nga Fation Zeneli Kjo është Diktatura Sanitare. Ju Tru-Shpëlarët që Akuzonit Alfred Cako, Zace Islami Fatjon Zeneli, Avokati Goxhaj Liljana Islami, për Teori Konspirative, Saqë na Quanit të Çmëndur për të Vërtetat që ju thonim, SOT ti or i Shkretë, nuk do të Lënë të Shkosh të Blesh Ushqime, pa Green Pass, Nuk do të të Lejojnë Fëmijën tënd të Shkollohet ashtu siç është Detyrimi Ligjor që çdo fëmijë të Shkollohet, Nuk do të Lejojnë Të dalësh në Rrugë sepse do të tregojnë me Gisht që ti je Infektuesi ynë, ti Je vrasësi Ynë, Ndërsa ju Rrini Si Plehrat kimike…

Read More

Nga Elona Caslli Në fakt, asgjë nuk kërkon sforcime më të mëdha të menduari sesa argumentimi që synon të justifikojë jomendimin . Milan KunderaZhaklin, në orvajtjen tënde të dëshpëruar për të justifikuar mosmendimin tënd, ke rënë në grackën e atij që “sulmon” në mungesë argumenti. Megjithatë, nuk kam kurrfajë” ndroje” t’i përgjigjem sulmit tënd.Unë punoj në universitet Zhaklin, në ” Zyrën e Marrëdhënieve me Jashtë”. Zbatoj projektet që universiteti ka me Evropën, ku nuk më kërkohet një ” Fantazi e artë”, por një zhvillim mesatar mendor dhe një korrektësi që i përgjigjet protokollit evropian. E para kjo.E dyta, jo për…

Read More

Nga Bardhi Quku Serbia, spiranca gjeopolitike e Rusisë në Ballkan Ëndrra e kahershme e carëve të dikurshëm dhe autokratëve të sotëm rusë ka qenë dalja në ujërat e Detit Mesdhe. Rajoni i Ballkanit vazhdon të jetë prej një kohe të gjatë në qendër të vëmendjes së fuqive globale, të Perëndimit dhe Lindjes. Një pjesë e mirë tij është i orientuar drejt Perëndimit me dilema të caktuara përgjatë historisë, ndërsa disa vende drejt Lindjes, dhe kryesisht Rusisë. Kjo e fundit ka hedhur në mënyrë të pandërprerë spirancën e saj gjeopolitike mbi Mesdhe, si kërkesë historike për të dominuar në Ballkan. Vendi…

Read More